سال گذشته، زمانی که شرکت گوگل نسخه اندروید P بتا را منتشر کرد، کاربران گوشی‌های پیکسل و نکسوس توانستند آن را دانلود کنند. این مسئله کاملا قابل پیش‌بینی بود زیرا هر دو این دستگاه‌ها محصولات گوگل هستند.

اما گوگل مدتی پس از آن با تولیدکنندگان دیگر نیز همکاری و هفت مدل مختلف به غیر از پیکسل و نکسوس را برای دریافت نسخه بتا Android P آماده کرد. این هفت دستگاه شامل گوشی‌های Essential Phone، نوکیا ۷ پلاس، وان پلاس ۶، اوپو R15 Pro، سونی اکسپریا XZ2، ویوو X21 و شیائومی Mi Mix 2S می‌شوند.

با آغاز گوگل I/O از ۷ مه افکار کاربران گوگل به سرعت به سمت اندروید Q سوق پیدا می‌کند. ایلیان مالشف، یکی از توسعه‌دهندگان گوگل و کسی که پروژه Treble را مدیریت می‌کند به تازگی گفت دلیل اصلی این که بسیاری از گوشی‌های غیر گوگل می‌توانند نسخه بتای اندروید P را نصب کنند، همین پروژه Treble است. این ابتکار عمل باعث شده است که گوشی‌های اندرویدی بتوانند سریع‌تر و آسان‌تر برای بروزرسانی نرم افزار اقدام کنند.

امسال هم ممکن است ما شاهد چنین اتفاقی برای نسخه بتای سیستم عامل اندروید Q باشیم. قرار است ما این بار شاهد تعداد بیشتری از گوشی‌‎های غیر گوگلی نسبت به سال گذشته باشیم. ایلیان مالشف در یکی از پادکست‌های توسعه دهندگان اندروید راجع به این مسئله صحبت کرد اما عدد دقیقی درباره تعداد این گوشی‌های غیر گوگلی اعلام نکرد.

دقیقا یک سال پیش بود که گوگل یک جدول زمانی برای Android P بتا منتشر کرد که در اواسط ماه مارس با انتشار اندروید P آلفا آغاز می‌شد. امیدوارم، یک جدول زمانی به روز شده برای Android Q هم منتشر شود.